











































































































Recycled Cotton Shopping Bag
- Price shown is for plain stock
- Minimum order 25
- Request a Quick Quote for volume pricing or custom branding
- For non-branded items simply order online below
Or
Order without branding
You can purchase instantly without custom branding.
Shipping calculated at checkout.
Quantity required
Recycled polycotton shopping or beach bag (70% recycled cotton, 30% recycled polyester) with short and long handles. It has a side zippered pocket. 380 gr/m².
PRODUCT SPECIFICATION
| Dimensions (L/W/H) | 38 cm / 38 cm / 12 cm |
|---|---|
| Colour(s) | Beige |
| Country of origin | China |
| Material composition | RPET-Recycled Cotton |
| Weight | 0.292 kg |
| Packed Weight | 15.52 kg |
| Minimum Order | 25 |
| Number of print positions | 5 |
| Carton Dimensions (L/W/H) | .52 m / .43 m / .34 m |
Choose options












































































































Recycled Cotton Shopping Bag
Sale price£8.20





