



































Recycled Cotton Heathered Apron
- Price shown is for plain stock
- Minimum order 25
- Request a Quick Quote for volume pricing or custom branding
- For non-branded items simply order online below
Or
Order without branding
You can purchase instantly without custom branding.
Shipping calculated at checkout.
Quantity required
Apron made of 200 g/m² recycled cotton polyester blend. Features 2 adjacent pockets with a combined size of 45 x 20 cm, and a 1 metre tie back closure. Recycled cotton is manufactured from pre-consumer waste generated by textile factories during the cutting process. Due to the nature of recycled cotton, there may be a very slight colour variation. This feature distinctly adds to a more authentic appearance. Length of the neck strap: 55 cm.
PRODUCT SPECIFICATION
| Dimensions (L/W/H) | — / 70 cm / 100 cm |
|---|---|
| Colour(s) | Natural, Heather red, Heather blue, Heather green, Heather grey, Heather Black |
| Country of origin | INDIA |
| Material composition | Recycled cotton Recycled Polyester, 200 g/m2 |
| Weight | 200 g |
| Packed Weight | 16 kg |
| Minimum Order | — |
| Number of print positions | — |
| Carton Inner Quantity | 75 |
Choose options




































Recycled Cotton Heathered Apron
Sale price£6.26





