





























Imperial Long Sleeve Men's T-Shirt
- Price shown is for plain stock
- Minimum order 25
- Request a Quick Quote for volume pricing or custom branding
- For non-branded items simply order online below
Or
Order without branding
You can purchase instantly without custom branding.
Shipping calculated at checkout.
Quantity required
SOL'S IMPERIAL LSL MEN, Men's Long Sleeve T-Shirt, 100% Semi-Combed Ringspun Cotton Jersey 190, Ribbed Collar With Elastane, Long Sleeves, Tubular, Tape Inside Collar, (1) Charcoal Melange : 60 % Cotton / 40 % Polyester, (2) Grey Melange : 85 % Cotton / 15 % Viscose. About Sizes Matching, Please Refer To The Size Chart In The Product Documentation Section.
PRODUCT SPECIFICATION
| Dimensions (L/W/H) | 0 cm / 0 cm / 0 cm |
|---|---|
| Colour(s) | Deep Black, Deep Black, Deep Black, Deep Black, Deep Black, Deep Black, Deep Black, Deep Black, French Navy, French Navy, French Navy, French Navy, French Navy, French Navy, French Navy, French Navy, Grey Melange, Grey Melange, Grey Melange, Grey Melange, Grey Melange, Grey Melange, Grey Melange, Grey Melange, Mouse Grey, Mouse Grey, Mouse Grey, Mouse Grey, Mouse Grey, Mouse Grey, White, White, White, White, White, White, White, White, Orange, Orange, Orange, Orange, Orange, Orange, Red, Red, Red, Red, Red, Red, Red, Royal Blue, Royal Blue, Royal Blue, Royal Blue, Royal Blue, Royal Blue, Bottle Green, Bottle Green, Bottle Green, Bottle Green, Bottle Green, Bottle Green, Bottle Green, Bottle Green, Dark Khaki, Dark Khaki, Dark Khaki, Dark Khaki, Dark Khaki, Dark Khaki, Dark Khaki, Dark Khaki, Charcoal Melange, Charcoal Melange, Charcoal Melange, Charcoal Melange, Charcoal Melange, Charcoal Melange, Red |
| Country of origin | Bangladesh |
| Material composition | — |
| Weight | 0.212 kg |
| Packed Weight | 11.75 kg |
| Minimum Order | 25 |
| Number of print positions | 5 |
| Carton Dimensions (L/W/H) | .54 m / .38 m / .27 m |
| Carton Inner Quantity | 5 |
Choose options






























Imperial Long Sleeve Men's T-Shirt
Sale price£8.54





