




















Hale Polylana Beanie
- Price shown is for plain stock
- Minimum order 50
- Request a Quick Quote for volume pricing or custom branding
- For non-branded items simply order online below
Or
Order without branding
You can purchase instantly without custom branding.
Shipping calculated at checkout.
Quantity required
The Hale beanie is made of Polylana® fiber – a low-impact alternative to 100% acrylic and wool fibers – saving water, energy and reducing CO2 emission during the production and dyeing process. Comparing with acrylic fiber, for each Hale beanie the following impact savings are realized: 2.77 liter water, 5.16 MJ energy and 0.06 kg GhG (CO2). Impact savings are based on validated Life Cycle Assessment (LCA) data. Made of 1x1 rib knit with Polylana® fiber and acrylic with a 12-gauge density. The ideal choice for those who value fashion while caring for the environment.
PRODUCT SPECIFICATION
| Dimensions (L/W/H) | — / 19 cm / 23 cm |
|---|---|
| Colour(s) | Navy, Storm grey, Black |
| Country of origin | China |
| Material composition | 1x1 Rib knit of Polylana® fibre Acrylic, 12 gauge |
| Weight | 43 g |
| Packed Weight | 10 kg |
| Minimum Order | — |
| Number of print positions | — |
| Carton Inner Quantity | 180 |
Choose options





















Hale Polylana Beanie
Sale price£3.46





