




A6 Recycled Cardboard Notebook with Stone Paper
- Price shown is for plain stock
- Minimum order 50
- Request a Quick Quote for volume pricing or custom branding
- For non-branded items simply order online below
Or
Order without branding
You can purchase instantly without custom branding.
Shipping calculated at checkout.
Quantity required
A6-size wire-o recycled cardboard cover notebook with pen loop. Features 70 sheets 60 g/m² lined inner pages made from stone. Stone paper is 100% tree free and the production process uses less energy compared to recycled or new pulp paper. The paper is water and tear resistant and has a natural white colour (no bleaching involved).
PRODUCT SPECIFICATION
| Dimensions (L/W/H) | 14.5 cm / 9.5 cm / 1 cm |
|---|---|
| Colour(s) | Natural |
| Country of origin | China |
| Material composition | Recycled carton, Stone paper |
| Weight | 90 g |
| Packed Weight | 10 kg |
| Minimum Order | — |
| Number of print positions | — |
| Carton Inner Quantity | 100 |
Choose options





A6 Recycled Cardboard Notebook with Stone Paper
Sale price£2.14





